Az úszásoktatás során sokan szembesülnek szorongással vagy félelemmel, különösen azok, akiknek még nincs tapasztalatuk a vízben. A legfontosabb, hogy a gyerekek biztonságban érezzék magukat!
Egy támogató, bátorító légkör kulcsfontosságú, ezért dicsérjük a legapróbb sikereket is, mert ez növeli az önbizalmat. A szorongás oldásában a játékos gyakorlatok is segítenek, amelyek elterelik a figyelmet a félelemről. Ha a gyerek úgy érzi, hogy elfogadjuk az érzéseit, és megértjük a félelmeit, az már önmagában sokat jelent.
A tanulási folyamatban rendkívül fontos a türelem. Az úszás elsajátítása időigényes, és mindenkinek más a tempója. A türelem nemcsak a tanuló részéről fontos, hanem az oktató és a szülők részéről is. Az önbizalom csak akkor tud fejlődni, ha nem érezzük a sietség nyomását.
( https://www.gumikacsa-uszoiskola.hu/2024/05/21/mennyi-ido-megtanulni-uszni/ )
Az erőltetés, vagy a túl magas elvárás viszont sokszor többet árthat, mint amennyit segít. Ha valakit rá akarunk kényszeríteni egy gyakorlatra, amire még nem áll készen, az fokozhatja a szorongást, és akár a tanulási kedvet is visszavetheti. Hagyjuk, hogy a tanuló maga jelezze, mikor áll készen egy újabb lépésre, és mindig tartsuk tiszteletben a határait. Az úszásnak örömforrásnak kell lennie, nem kényszernek – ha ezt szem előtt tartjuk, a siker garantált!