Mennyi idő megtanulni úszni?

By Hegedűs Gábor

Úszásoktatóként, ezzel a kérdéssel találkozunk a legtöbbször. Ezt a kérdést azonban nem lehet egy mondatban megválaszolni. Ha végigolvasod a cikket, egy átfogó képet kaphatsz arról, hogy mennyi idő alatt mi lehet a reális elvárás, így nem ér meglepetés, ha beíratod a gyermeked egy úszótanfolyamra.

Miért van az, hogy az egyik gyerek 3 hónap jut el olyan szintre, amilyenre egy másik csak két év alatt? Rengeteg tényező játszik szerepet abban, hogy kinek mennyi időre lesz szüksége, de először is azt kell tisztázni, hogy mi számít úszástudásnak. Ahhoz, hogy egy váratlan helyzetre jól és higgadtan tudjon reagálni a gyermek, ahhoz kell annyi tapasztalat, hogy ne essen pánikba és az órán begyakorolt, berögzült dolgok jöjjenek elő. Mindig gyakoroljuk a picikkel, hogy mit kell csinálni ha vízbe esnek, mik a legegyszerűbb módjai annak, hogy pár métert egy adott kapaszkodóig eljussanak. Ez az elsődleges cél általában pár hónap, vagy maximum fél év alatt elérhető, de közel sem számít biztos úszástudásnak.

Mindig hangsúlyozzuk, hogy nagyon fontosak az alapok elsajátításai és erre nem sajnáljuk, nem szabad sajnálni az időt! Minden évben rengeteg gyerek jön át másik úszóiskolából hozzánk, azzal a panasszal, hogy nem áll össze nekik az úszás. Ezeknél a gyerekeknél mindig ugyanazokat a hibákat látom. Ha nem fordítanak elegendő időt a nyugodt vízfekvés és levegő kontrollálásának elsajátítására, akkor a későbbiekben falba ütközik a fejlődés. Amíg nincs rendben a légzés, nem kezdünk el velük kartempót tanulni. (Igen, lehet és érdemes a kádban gyakorolni a vízbefújást már 3-4 éves korban. Szájon át, szájon és orron át egyszerre, mert ez meg tudja gyorsítani a folyamatot! Ha ez megy, akkor a következő házi feladat, hogy minden légzés után be kell fújni a vízbe az összes levegőt, hogy csak a fej mozgatásával a víz fölött veszik, a víz alatt pedig kifújják a levegőt.)

A vízhezszoktatás időtartama nagyon eltérő lehet két gyerek közt. Függ a gyermek korától, hogy mennyire fejlett a koordinációja, milyen kapcsolódása volt a tanfolyam előtt a vízzel, hogy félős vagy a bátrabbak közé tartozik és nagyban függ a testalkattól illetve testi adottságoktól is! Vannak olyan gyerekek, akiknek egy évig tart az a folyamat, hogy bizalmába kerüljön az oktató és együtt, apró lépésekkel eljussannak odáig, hogy behajtsa a fejét a vízbe. Ennek az erőltetése, sürgetése csak lassítja a folyamatot.

Amikor a középhaladó csoportba átkerülnek, tehát már terhelhetők és elkezdik a három úszásnem láb és kartempóit tanulni, felgyorsulnak a folyamatok és sokat számít az edzések gyakorisága. Az úszás tanulásában is igaz a gyerekeknél, hogy ugrásszerűen fejlődnek. Átlagosan két év után kerülnek ki a sportmedencébe tanulóink. Ilyenkor már tudják a 3 úszásnem alapjait és ott éles körülmények között szereznek tapasztalatot, valamint fejlesztik az állóképességüket. Az átlagon van hangsúly, hiszen van aki egy év után is kikerülhet a haladókhoz, van akinek több, mint két év kell, mert nehezebben áll össze a kéz, láb és légzés komplex összehangolása, koordinálása.

„Meddig érdemes járni?” – Hangzik sokszor a kérdés.

Azt a szülőnek kell eldöntenie, hogy mi a cél! Vannak akik a középhaladó szintnél kiszállnak, mondván, hogy nekik csak annyi volt a cél, hogy ne fulladjon meg a gyerek, ha beesik valahová. Vannak, akiknek az a cél, hogy a 3 úszásnem stabilan, folyamatosan menjen és teljesen vízbiztosak legyenek. S végül vannak akik a gyermeküknek a millió sportolási lehetőség közül az úszást választják (mert tudják, hogy ez a legjobb) és a stabil úszástudás ellenére rendszeresen hozzák őket rekreációs céllal.

Táborainkban idén is tartunk ruhás úszást a haladóknak, ahol azt imitáljuk, hogy egy nehéz cipőben és teljesen felöltözve milyen kiúszni, illetve mit kell csinálni ilyen esetben.

Hasonló tartalmakért kövess minket Facebookon vagy Instagramon.